Problem prokišnjavanja ravnih krovova. I ostalih tipova krovova
Tokom dve decenije rada na poslovima održavanja i sanacija Beogradskih višespratnica,često sam imao prilike da čujem mišljenje,kako stanara tako i ljudi iz struke, da ravni krovovi nisu adekvatno rešenje za naše podneblje.
Čuo sam mnogo puta stav,inžinjera i arhitekata da to prosto ne radi ovde jer je prevelika temperaturna razlika leti i zimi, i da nijedan materijal ili sistem ne može to izdržati i mora da procuri kad-tad. Takvi stavovi su nemaju uporište u praksi i ovom prilikom moram da istaknem jednu ustaljenu naviku naših stručnjaka. Često svoj subjektivni utisak postavljaju kao zaključak struke. Pri tome naša struka u svim oblastima,pa i u građevinskoj industriji,često decenijama tehnološki zaostaje za svetom i jako sporo i nevoljno prihvata tehnološke inovacije i tehnologije. Najbolji dokaz toga je činjenica da se pri izradi hidroizolacija ravnog krova kod nas i dalje naj masovnije primenjuju izolacije na bitumenskoj bazi,tehnološki prevaziđene pre 30 godina.
Izneću ovom prilikom utisak naše višegodišnje prakse u rešavanju problema i opšte problematike prokišnjavanja Beogradskih krovova,kako ravnih,tako i ostalih. Šta kaže naša statistika?
- 1. Najviše zahteva za intervenciju dobijamo od objekata sa krovovima pokrivenim tegolom
- Tegola je ovde jako lošeg kvaliteta a sama konstrukcija i izrada krova je često loše izvedena.
- Po našem mišljenju naj jeftinije i naj praktičnije rešenje je zameniti tegolu limom
- 2. Na drugom mestu po broju naših intervencija su krovovi pokriveni crepom. Najčešći problem tih krovova je građevinska limarija,opšivke itd... koje su često loše urađene ali i kod kojih postoji problem uklapanja sa crepom i sprovođenja kišnice predviđenim tokom. Mišljenja smo da klasični krovovi pokriveni crepom nisu dizajnirani da prime ovoliku količinu vode koja se u pljuskovima izliva danas,često odvodni kanali ne mogu da sprovedu padavine i višak vode ubacuju pod crep,na spojevima sa limarijom i slično. Takođe su česta oštećenja i skidanje crepova usled vetra.
- 3 Limeni krovovi su po nama solidno rešenje za krov,cena lima nije visoka a održavanje i periodične popravke su male i jeftine. Ipak ako se odlučite za limeni krovni pokrivač,dobro birajte izvođača radova. Poslednjih godina sve češće nailazimo na limene krovove jako loše izvedene i izrađene od tankog ili ne advekatnog lima. Ne sećamo se kada smo poslednji put videli nov krov sa duplo falcovanim spojevima,danas svi rade jednostruki falc a na pozicijama gde je potrebno znanje radi izrade spojeva,nedostatak znanja se prespaja silikonom.
- 4. Tek na 4 mestu po broju žalbi nalaze se ravni krovovi. Problem ravnih krovova često nije u samoj krovnoj ploči i događa se da uradite novu hidroizolaciju krova a da ne otklonite uzroke prokišnjavanja. Prilikom sanacije ravnog krova,mnogo je bitno detaljno pregledati sve elemente krova,posebno kolektore i vertikale za odvod vode,dimnjake i ventilacione ispuste. Dijagnostikovanje problema i reparacija kritičnih tačaka i oštećenja se mora izvesti pre izrade membrane da bi se uspešno zaštitio krov od prodora vode. Potreban je i talenat i veliko iskustvo da bi se ispratio tok vode,od mesta gde se u stanu pojavljuje do mesta gde voda na krovu prodire i prepoznali nedostatci i oštećenja krova. Bitnije od izbora sistema hidroizolacije pri sanaciji ravnih krovova je izbor pouzdanog i iskusnog izvođača radova.
Generalno Ravni krovovi su jednako pouzdani kao i svi drugi, ali, ravni krovovi, kao i svi drugi, moraju biti pravilno izvedeni i održavani. Ni jedan krov ne traje večno i svaki krov zahteva određeno,povremeno održavanje. Problem ravnih krovova u Srbiji nije tip i konstrukcija krova,već neadekvatno održavanje istog.
Ako realno sagledamo,prosek starosti objekata i njihovih ravnih krovova kod nas je između 30 i 40 godina, to je više nego zadovoljavajući radni vek krovne konstrukcije i hidroizolacije,posebno imajući u vidu da ovde ne postoji svest o neophodnosti održavanja bilo čega van ulaznih vrata stambene jedinice. Moram da naglasim da retko koja krovna konstrukcija može da se pohvali tolikom trajnošću.
Čest uzrok opšteg ne poverenja u ravne krovove su nestručnost majstora i preduzeća,angažovanih na sanacijama i izradi novih hidroizolacija ravnih krovova. Kako sama tehnologija hidroizolacija nije tehnološki zahtevna,često se događa da osobe vične nekim drugim građevinskim zanatima,olako shvate proces sanacije krova i upuste se u veoma skupu avanturu i po investitora i po sebe. Svakako se treba osvrnuti i na politiku i rad JKP Gradsko Stambeno koje svojim nekvalitetnim radom i pljačkaškim cenovnikom čini mučnim svaku polemiku o sanacijama i održavanju stambenih zgrada.
Sanacija krovova koje niko nije održavao decenijama,zahteva ogromno iskustvo u dijagnistikovanju svih kritičnih pozicija i oštećenja konstrukcije krova,posebno onih skrivenih i dubokih problema,koje često ne možemo primetiti površinskim pregledom krovnih elemenata. Prokišnjavanje se češće događa kroz neke od krovnih elemenata poput dimnjaka,lift kućice,ogradnih zidova,nego kroz samu površinu krovne ploče na kojoj se izvodi hidroizolacija krova. Ako bih morao da istaknem najveću manu ravnih krovova kod nas,to bi za sigurno bio,u većini slučajeva loše projektovan odvodni sistem kišnice,sa centralnim kolektorima i vertikalama za prijem i odvod vode,čija je dotrajalost,najčešće osnovni uzrok prodora vode.
Cena sanacije ravnog krova nalazi se u okviru cena izrade bilo kog drugog krova a često je ukupana cena radova i rashoda i niža od drugih rešenja,jer pri sanaciji ravnog krova retko kada se javlja potreba za nepredviđenim,dodatnim radovima.
Tehnologije dostupne danas,daleko su pouzdanije i dugovečnije od sistema hidroizolacija koje su se implementirale ranije. Poslednjih godina jedno od popularnih rešenja ovde je primena PVC krovnih membrana. Lično nisam fan i mislim da je do popularizacije takvog rešenja došlo najviše zbog poplave jeftinih Kineskih materijala,PVC membrana će u većini slučajeva zaustaviti prodor vode,ali po mom mišljenju ima previše varenih spojeva,samim tim previše slabih tačaka i u slučaju da na nekom spoju počne da propušta vodu,jako je teško pronaći poziciju i odkloniti problem.Takođe među većim manama PVC membrana je njihova osetljivost na mehanička oštećenja i osetljivost na UV zračenje,zbog plastifikatora u svom sastavu,što znatno skraćuje životni vek PVC sistema u odnosu na neke druge tehnologije. Moram da istaknem da nije svaki tehnološki sistem adekvatno rešenje za svaki krov i da ne postoji univerzalno rešenje za sve tipove ravnih krovova.Često izbor sistema izolacije uslovljen je stanjem površine i stepenom oštećenjapovršine krova. U svetu su odavno,a sve više i kod nas polimerski materijali prepoznati kao jedan od kvalitetnijih sistema zaštite krova. Poliruetanske i epoksidne smole,armirane geotekstilnim platnom ili u kombinaciji sa granulatima,po našem mišljenju tehnološki su naj naprednije rešenje za hidroizolacionu membranu ravnog,ali i nekih kosih krovnih konstrukcija. Polimeri sami po sebi nisu inovacija u građevinarstvu,prisutni su na tržištu decenijama,ali dugo su bili skupo rešenje u odnosu na druge sisteme pa njihova primena nije bila masovna. Danas je cena PU i epoksidnih smola dosta bliža ostalim tehnologijama i zbog toga polako preuzimaju primat u mnogim segmentima građevinarstva,od hidroizolacija,lepkova,industrijskih podova a u poslednje vreme,zbog svoje praktičnosti sve više se koriste i kao kućni podovi. Polimerski materijali zahtevaju stručno rukovanje i poznavanje niza parametara i potrebnih uslova,radi pravilne implementacije,iskreno savetujemo da angažujete licenciranog izvođača koji iza sebe ima podršku stručnog tima proizvođača,čije materijale koristi. Ma koliko oku posmatrača jednostavno delovao rad sa polimerima,nestručnim radom vrlo lako ukupni troškovi amaterskog rada mogu prevazići cenu angažovanja stručnog izvođača za potrebne radove. Savetujem da pri kupovini polimerskih smola potražite manje poznate brendove materijala. Grci na primer imaju prilično kvalitetne proizvode i dobavljače,često višestruko povoljnije od kod nas zastupljenih marki. U Srbiji, poslednjih godina izražen je monopol Sike,Isomata i još dve tri firme koje imaju sporazumno visoke cene materijala i sve lošiji kvalitet istih. Mi smo se kao preduzeće 2019 potpuno preorjentisali na rad sa materijalima kompanije ,,Maris Polimers" I daleko smo zadovoljniji i kvalitetom i cenom njihovih proizvoda.
Нема коментара:
Постави коментар