среда, 30. септембар 2020.

Problemi fasada i bezbednosni rizici kretanja Beogradskim ulicama

 





















Problemi fasada i bezbednosni rizici kretanja Beogradskim ulicama

Decenijski nemar,kako stanara,tako i komunalnih službi,odsustvo redovnog održavanja objekata,doveli su do stanja u kom je bukvalno svaki izlazak naših sugrađana rizik po njihovu bezbednost,zdravlje i život.

Bukvalno ne postoji objekat u beogradu sa koga ne visi ili neka antena sa krova ili komadi oštećenih fasada,težine od kilogram pa i do čitavih 30-40 kilograma.

Stanari ne zainteresovani,gradske službe nisu nadležne...

Naše ekipe prilikom obavljanja poslova za koje smo angažovani,po navici obavljaju i pregled opšteg stanja fasade objekta.Ukoliko primetimo rizike uvek pokušavamo da ukažemo na ozbiljnost ovog problema pre svega stambenim zajednicama sa kojima sarađujemo. Na žalost jako retko se dešava da neko ozbiljno shvati opasnost ovakvog stanja i još ređe se događa da neko nakon našeg izveštaja zapravo preduzme nešto povodom toga. Uglavnom se ne činjenje pravda nedostatkom materijalnih sredstava,na računima za održavanje i investicione radove. Krajnje je vreme da stanari višespratnica shvate da i fasade pripadaju njima,ne samo unutrašnjost njihovih stambenih jedinica i  počnu da se ponašaju odgovorno. Mnogo je bitnije ukloniti viseće komade raspale fasade nego krečiti stepenište i šminkati ulaze u objekte. Estetika vam neće mnogo pomoći kada vas u glavu pogodi komad betona od 6 kilograma,padajući sa 12 sprata. 

Pokušali smo u više navrata da kontaktiramo gradske službe i lokalne samouprave,da ukažemo na probleme i rizike i da pokušamo u saradnji sa institucijama i volonterima da osmislimo ekonomski održiv model delovanja radi otklanjanja rizika, bar na naj rizičnijim objektima. Zaključak je da za to niko u ovom gradu nije nadležan i da su svakoj,lokalnoj i gradskoj instituciji vezane ruke,uz njihovo puno i brižno razumevanje problema i njihovu verbalnu podršku i naravno tradicionalno upućivanje na druge adrese,koje naravni nisu nadležne i kojima su takođe ruke vezane,uz puno razumevanje i podršku za inicijativu...

1. količina betona uklonjena iznad ulaza u zgradu,beton je uklonjen sa samo jedne pozicije solitera u Bulevaru Oslobođenja 116
  Zahvaljujemo se upravnicima iz kompanije NKBEO-UNITY na odgovornosti,angažovanju i saradnji prilikom ovog projekta.



 Beograd je jedna velika ruševina u kojoj živite. Vaše zgrade dolaze polako do kritične tačke,posle koje parcijalne sanacije više neće biti moguće i pojedini objekti će morati da se ruše,dok će sanacija ostalih koštati mnogo,mnogo više od troškova održavanja objekta,obaveza na kojima štedite.





Problem prokišnjavanja ravnih krovova. I ostalih tipova krovova

 

Problem prokišnjavanja ravnih krovova. I ostalih tipova krovova 

Tokom dve decenije rada na poslovima održavanja i sanacija Beogradskih višespratnica,često sam imao prilike da čujem mišljenje,kako stanara tako i ljudi iz struke, da ravni krovovi nisu adekvatno rešenje za naše podneblje.

Čuo sam mnogo puta stav,inžinjera i arhitekata da to prosto ne radi ovde jer je prevelika temperaturna razlika leti i zimi, i da nijedan materijal ili sistem ne može to izdržati i mora da procuri kad-tad. Takvi stavovi su nemaju uporište u praksi i ovom prilikom moram da istaknem jednu ustaljenu naviku naših stručnjaka. Često svoj subjektivni utisak postavljaju kao zaključak struke. Pri tome naša struka u svim oblastima,pa i u građevinskoj industriji,često decenijama tehnološki zaostaje za svetom i jako sporo i nevoljno prihvata tehnološke inovacije i tehnologije. Najbolji dokaz toga je činjenica da se pri izradi hidroizolacija ravnog krova kod nas i dalje naj masovnije primenjuju izolacije na bitumenskoj bazi,tehnološki prevaziđene pre 30 godina.

Izneću ovom prilikom utisak naše višegodišnje prakse u rešavanju problema i opšte problematike prokišnjavanja  Beogradskih krovova,kako ravnih,tako i ostalih. Šta kaže naša statistika?

  • 1. Najviše zahteva za intervenciju dobijamo od objekata sa krovovima  pokrivenim tegolom
  •    Tegola je ovde jako lošeg kvaliteta a sama konstrukcija i izrada krova je često loše izvedena.
  • Po našem mišljenju naj jeftinije i naj praktičnije rešenje je zameniti tegolu limom

  • 2. Na drugom mestu po broju naših intervencija su krovovi pokriveni crepom. Najčešći problem tih krovova je građevinska limarija,opšivke itd... koje su često loše urađene ali i kod kojih postoji problem uklapanja sa crepom i sprovođenja kišnice predviđenim tokom. Mišljenja smo da klasični krovovi pokriveni crepom nisu dizajnirani da prime ovoliku količinu vode koja se u pljuskovima izliva danas,često odvodni kanali ne mogu da sprovedu padavine i višak vode ubacuju pod crep,na spojevima sa limarijom i slično. Takođe su česta oštećenja i skidanje crepova usled vetra.

  • 3 Limeni krovovi su po nama solidno rešenje za krov,cena lima nije visoka a održavanje i periodične popravke su male i jeftine. Ipak ako se odlučite za limeni krovni pokrivač,dobro birajte izvođača radova. Poslednjih godina sve češće nailazimo na limene krovove jako loše izvedene i izrađene od tankog ili ne advekatnog lima. Ne sećamo se kada smo poslednji put videli nov krov sa duplo falcovanim spojevima,danas svi rade jednostruki falc a na pozicijama gde je potrebno znanje radi izrade spojeva,nedostatak znanja se prespaja silikonom.

  • 4. Tek na 4 mestu po broju žalbi nalaze se ravni krovovi. Problem ravnih krovova često nije u samoj krovnoj ploči i događa se da uradite novu hidroizolaciju krova a da ne otklonite uzroke prokišnjavanja. Prilikom sanacije ravnog krova,mnogo je bitno detaljno pregledati sve elemente krova,posebno kolektore i vertikale za odvod vode,dimnjake i ventilacione ispuste. Dijagnostikovanje problema i reparacija kritičnih tačaka i oštećenja se mora izvesti pre izrade membrane da bi se uspešno zaštitio krov od prodora vode. Potreban je i talenat i veliko iskustvo da bi se ispratio tok vode,od mesta gde se u stanu pojavljuje do mesta gde voda na krovu prodire i prepoznali nedostatci i oštećenja krova. Bitnije od izbora sistema hidroizolacije pri sanaciji ravnih krovova je izbor pouzdanog i iskusnog izvođača radova.

Generalno Ravni krovovi su jednako pouzdani kao i svi drugi, ali, ravni krovovi, kao i svi drugi, moraju biti pravilno izvedeni i održavani. Ni jedan krov ne traje večno i svaki krov zahteva određeno,povremeno održavanje. Problem ravnih krovova u Srbiji nije tip i konstrukcija krova,već neadekvatno održavanje istog.

Ako realno sagledamo,prosek starosti objekata i njihovih ravnih krovova kod nas je između 30 i 40 godina, to je više nego zadovoljavajući radni vek krovne konstrukcije i  hidroizolacije,posebno imajući u vidu da ovde ne postoji svest o neophodnosti održavanja bilo čega van ulaznih vrata stambene jedinice. Moram da naglasim da retko koja krovna konstrukcija može da se pohvali tolikom trajnošću.

Čest uzrok opšteg ne poverenja u ravne krovove su nestručnost majstora i preduzeća,angažovanih na sanacijama i izradi novih hidroizolacija ravnih krovova. Kako sama tehnologija hidroizolacija nije tehnološki zahtevna,često se događa da osobe vične nekim drugim građevinskim zanatima,olako shvate proces sanacije krova i upuste se u veoma skupu avanturu i po investitora i po sebe. Svakako se treba osvrnuti i na politiku i rad JKP Gradsko Stambeno koje svojim nekvalitetnim radom i pljačkaškim  cenovnikom čini mučnim svaku polemiku o sanacijama i održavanju stambenih zgrada.  

Sanacija krovova koje niko nije održavao decenijama,zahteva ogromno iskustvo u dijagnistikovanju svih kritičnih pozicija i oštećenja konstrukcije krova,posebno onih skrivenih i dubokih problema,koje često ne možemo primetiti površinskim pregledom krovnih elemenata. Prokišnjavanje se češće događa kroz neke od krovnih elemenata poput dimnjaka,lift kućice,ogradnih zidova,nego kroz samu površinu krovne ploče na kojoj se izvodi hidroizolacija krova. Ako bih morao da istaknem najveću manu ravnih krovova kod nas,to bi za sigurno bio,u većini slučajeva loše projektovan odvodni sistem kišnice,sa centralnim kolektorima i vertikalama za  prijem i odvod vode,čija je dotrajalost,najčešće osnovni uzrok prodora vode. 

Cena sanacije ravnog krova nalazi se u okviru cena izrade bilo kog drugog krova a često je ukupana cena radova i rashoda i niža  od drugih rešenja,jer pri sanaciji ravnog krova retko kada se javlja potreba za nepredviđenim,dodatnim radovima. 

Tehnologije dostupne danas,daleko su pouzdanije i dugovečnije od sistema hidroizolacija koje su se implementirale ranije. Poslednjih godina jedno od popularnih rešenja ovde je primena PVC krovnih membrana. Lično nisam fan i mislim da je do popularizacije takvog rešenja došlo najviše zbog poplave jeftinih Kineskih materijala,PVC membrana će u većini slučajeva zaustaviti prodor vode,ali po mom mišljenju ima previše varenih spojeva,samim tim previše slabih tačaka i u slučaju da na nekom spoju počne da propušta vodu,jako je teško pronaći poziciju i odkloniti problem.Takođe među većim manama PVC membrana je njihova osetljivost na mehanička oštećenja i osetljivost na UV zračenje,zbog plastifikatora u svom sastavu,što znatno skraćuje životni vek PVC sistema u odnosu na neke druge tehnologije. Moram da istaknem da nije svaki tehnološki sistem adekvatno rešenje za svaki krov i da ne postoji univerzalno rešenje za sve tipove ravnih krovova.Često izbor sistema izolacije uslovljen je stanjem površine i stepenom oštećenjapovršine krova. U svetu su odavno,a sve više i kod nas polimerski materijali prepoznati kao jedan od kvalitetnijih sistema zaštite krova. Poliruetanske i epoksidne smole,armirane geotekstilnim platnom ili u kombinaciji sa granulatima,po našem mišljenju tehnološki su naj naprednije rešenje za hidroizolacionu membranu ravnog,ali i nekih kosih krovnih konstrukcija. Polimeri sami po sebi nisu inovacija u građevinarstvu,prisutni su na tržištu decenijama,ali dugo su bili skupo rešenje u odnosu na druge sisteme pa njihova primena nije bila masovna. Danas je cena PU i epoksidnih smola dosta bliža ostalim tehnologijama i zbog toga polako preuzimaju primat u mnogim segmentima građevinarstva,od hidroizolacija,lepkova,industrijskih podova a u poslednje vreme,zbog svoje praktičnosti sve više se koriste i kao kućni podovi. Polimerski materijali zahtevaju stručno rukovanje i poznavanje niza parametara i potrebnih uslova,radi pravilne implementacije,iskreno savetujemo da angažujete licenciranog izvođača koji iza sebe ima podršku stručnog tima proizvođača,čije materijale koristi. Ma koliko oku posmatrača jednostavno delovao rad sa polimerima,nestručnim radom vrlo lako ukupni troškovi amaterskog rada mogu prevazići cenu angažovanja stručnog izvođača za potrebne radove. Savetujem da pri kupovini polimerskih smola potražite manje poznate brendove materijala. Grci na primer imaju prilično kvalitetne proizvode i dobavljače,često višestruko povoljnije od kod nas zastupljenih marki. U Srbiji, poslednjih godina izražen je  monopol Sike,Isomata i još dve tri firme koje imaju sporazumno visoke cene materijala i sve lošiji kvalitet istih. Mi smo se kao  preduzeće 2019 potpuno preorjentisali na rad sa materijalima kompanije ,,Maris Polimers" I daleko smo zadovoljniji i kvalitetom i cenom njihovih proizvoda.

уторак, 29. септембар 2020.

Kako pronaći gde vam krov prokišnjava (Kosi krovovi)




 Kako pronaći gde vam krov prokišnjava (Kosi krovovi)

Pronalaženje tačnog mesta gde vam krov prokišnjava je težak zadatak. Bez rendgenskog vida i jasne putanje, posao pronalaženja mesta gde krov prokišnjava vam može napraviti glavobolju. Dobar pristup jurenja vode je formiranje spiska mogućnosti i eliminisanje svakog od njih sve dok se ne reši misterija. Nešto poput detektivske igre. Razumevanje kako se voda ponaša će vam olakšati kretanje kroz tragove brže i efikasnije.

Ponašanje vode

Voda je poznata po tome da teče gde god hoće i to pod posebnim okolnostima, pa čak i po tome da prokosi gravitaciji. Sa ovim sposobnostima, voda može ući preko krova u kuću i preći prilično velike distance u bizarnim pravcima pre nego što se pojavi curenje.

Krov može biti sastavljen od velikog broja slojeva, uključujući crep ili metalne krovove, limeni opšiv, parnu branu, ter papir, zvučni izolaciju, termoizolaciju, šperploču, gispanu ploču i tako dalje. Jednom kada voda uđe preko gornjeg sloja krova, možda će morati da preće neku distancu pre nego što pronađe slabu tačku u narednom sloju kroz koju može da prođe. Temeljno izgrađeni krovni slojevi mogu dovesti do curenje kome je jako teško ući u trag.

Jedno ponašanje koje koristi prednosti dobrog projekta i izvedenog krova je kapilacija vode ili kapilarno penjanje vode. Na isti način na koji lampa privlači ulje u fitilj, voda može biti povučena nagore ukoliko postoje tanki vazdušni prostori između krovnih materijala. Iz tog razloga, kada tražite izvor curenja vode, imajte na umu da on može zapravo biti ispod visine curenja.Međutim, češće se dešava da vetar ponekad tera vodu uzbrdo. Ukoliko duva baš pod pravim uglom, jak olujni vetar može ubaciti veliku količinu vode u otvore krova i ispod linija crepa.

Kapilarno penjanje vode i kiša nanesena vetrom su neki od fenomena koje treba imati na umu prilikom inspekcije zgrade, pogotovo ako se curenje pojavi pod vrlo misterioznim okolnostima.

Počnite postavljanjem ključnih pitanja

Da li voda curi kada kiša ne pada?

Ukoliko je odgovor na ovo pitanje „da“, prokišnjavanje krova možda nije krivac curenja uopšte.
Ukoiko postoje vatrogasne prskalice (sprinkleri), vodovodne i kanalizacione instalacije, trebalo bi proveriti ispravnost spojeva i tražiti eventualna oštećenja.
Bilo koje ventilacione cevi u širem području mesta curenja bi trebalo ispitati, takođe. Krovna ventilacija može pretrpeti mali udar ili biti nepropisno zaptivena, što slabi integritet krovnog sistema i može biti mesto ulaska vode. Kišnica će početi da se prikuplja u nezgodnim mestima u ventilaciji, sve dok se ne sakupi dovoljna količina vode koja će urušiti ventilaciju i pustiti vodu u objekat.
Koliko vremena je potrebno da voda počne da curi od početka kiše?

Ukoliko je vodi potreban kratak vremenski period da se pojavi na mestu curenja, u okviru oko sat vremena od početka kiše, izvor curenja je verovatno u blizini njegovog izlaznog mesta. Duži vremenski period pokazuje da je voda morala da prođe veliki put pre nego što se konačno pojavila. Njen put može biti ili gusti lavirint iz obližnjeg izvora ili prava putanja sa druge strane krova.

Očigledni problemi

Nakon što su na ova pitanja dati odgovori, pregledajte ceo krov kako biste ustanovili da li postoje vidljiva oštećenja. Nekoliko očiglednih izvora curenja se mogu uočiti odmah:

Objedinjavanje vode na krovu je problem. Čak i kada sakupljena voda nije veoma blizu mesta curenja u unutrašnjosti kuće, ona može delovati kao rezervoar koji će a kraju oteći u unutrašnjost kuće.
Ukoliko su oluci puni đubreta, njihovo čišćenje može eliminisati zapušenja odvoda i potencijalna curenja.
Krovni pokrivač (bez obzira koji je) bi trebao da se vizuelno proveri i utvrdi da li je ceo, da li su se pojavile negde pukotine, ili su se prosto pojedinačni elementi pokrivača pomerili, što je uzrok curenja.

Provera konstrukcije

Kako bi se dodalo na interesovanju i dimenzijama, krovovi mogu biti izgrađeni u nekim vrlo dramatičnim oblicima. Ove zgrade su više vizuelno prijatne, ali i komplikovanije, čineći problem prokišnjavanja podjednako komplikovanim. Karakteristike dizajna krova kao što su grebeni, uvale, badže ili bilo koji spojevi na površini krova, predstavljaju odlično mesto za prodor vode. Ove spojeve treba proveriti i tražiti oštećenja tipa pukotine, rupa ili labavih materijala.

Uvale su posebno slaba mesta na krovu i poprište mnogih prokišnjavanja. U uvali, dve ili više strane krova se spajaju u liniji, i taj spoj nosi neproporcijalno veliki deo kišnice.

Takođe bi pod velikom sumnjom u vašoj istrazi trebao da bude dimnjak, kao i svetlarnik, krovni prozor ili ventilacija koji buše krovni pokrivač i pružaju još jednu šansu vodi za ulazak. Limeni opšiv oko ovih krovnih detalja mora biti pregledan i proveran da li ima zakrivljene ivice koje mogu da budu mesto ulaska vode u objekat. Limarija je možda pretrpela habanje, naročito ako se dva različita metala preklapaju. Neravnomerni spoj metala izaziva elektrolizu koja će pojesti metal i otvoriti rupe kroz koje voda može da prođe.

Ukoliko inspekcija krova ne otkrije mesto prokišnjavanja, drugi delovi kuće blizu mesta curenja bi trebalo da se ispitaju pobliže: obližnja prozorska daska, potkrovlje, i bilo koji element iznad curenja može biti mesto odakle potiče voda.

Ispitivanja kuće

Ukoliko nismo uspeli da odredimo mesto prodora vode, nepohodno je reprodukovati događaj i posmatrati vrlo pažljivo. Ovo je poslednji korak u utvrđivanju mesta prokišnjavanja krova.

Prilikom sledećeg sunčanog dana, nakon što je sva kiša isparila sa krova, izvucite crevo na krov. Izaberite deo krova u blizini lokacije curenja vode, odeljak veličine približnih metar sa metar, i pustite vodu iz creva svugde po tom području. Polivajte krov na način i u pravcima kako bi to uradila jaka oluja, odozgo, ispod i sa strane. Kako biste identifikovali taj deo krova kao osumljičenog, ne dozvolite da nijedan drugi deo krova postane vlažan.
Neka neko stoji unutar objekta i čeka da voda počne da curi. Ukoliko voda krene da curi, oni treba da vas obaveste.
Ukoliko ovo područje krova ne izazove prokišnjavanje u enterijeru nakon oko pola sata zalivanja, pružite krovu šansu da se osuši jedan dan i pokušajte zalivanje sledećeg dela krova. Može potrajati čitavih nedelju dana sunčanog vremena pre nego što zalivanje crevom otkrije originalni izvor prokišnjavanja.
Dosledno dnevno zalivanje je potrebno kako bi se pronašao izvor prokišnjavanja, pošto ukoliko pustimo da se kuća osuši previše, biće nam potrebna još jedna oluja da uspostavi unutrašnju putanju vode.

RAD SA UŽETA (ROPE ACCESS)


 Rad sa užeta (ROPE ACCESS) je tehnologija pristupa nepristupačnim radnim pozicijama speleo,alpinističkim tehnikama i opremom. Rad sa užeta je jedna od najmlađih strukovnih delatnosti,koja je u uređenim državama, zbog kompleksnosti obuke i rada,zakonski prepoznata kao zaseban industrijski sektor,sa sopstvenom pravnom regulativom,naučno- razvojnom bazom i nezavisnim sistemom stručnog usavršavanja i sertifikacije. Školovanje i obuka za rad sa užeta je prilično kompleksna i obimna,sastoji se iz teoretskog i praktičnog dela u tri stepena stručnog usavršavanja i završnog polaganja ispita. Stvoriti osposobljenog radnika na užetu za samostalan rad je višegodišnji proces sticanja teoretskog znanja i radne prakse pod neprestanim nadzorom iskusnih kadrova.


PRIMENA 

Rad sa užeta tehnički obuhvata sve stručne,majstorske i inžinjerske delatnosti koje postoje. Zbog svoje efikasnosti,manjoj logistici i nižim troškovima u odnosu na montaže skela i sličnih tehnologija rada na visini, Od jedne egzotične sportske discipline i propratnih radova, rad sa užeta je za 3 decenije postao ne zamenjiv faktor u izgradnji i održavanju sistema velikih industrija,poput graćevinske,naftne,telekomunikacione i održavanja fabričkih postrojenja,dimnjaka, hala,stadiona,mostova, održavanja infrastrukture u gradovima, intervencijama na fasadama i krovovima višespratnih stanbenih objekata,itd….

Rad sa užeta danas je u ekspanziji širom sveta, i sve više usluge ovog metoda rada do skoro rezervisanog uglavnom za industrijsko održavanje postaju dostupne i građanima i rešavanju njihovih problema sa održavanjem fasada i dotrajalim krovovima objekata.

Mi razumemo probleme naših sugrađana i želimo da se angažujemo na izgradnji fer poslovnog odnosa i tržišta rada i usluga koje bi unapredile uslove života i opštu bezbednost ljudi i omogućilo sanaciju decenijama nagomilanih problema u stanbenim zgradama čije je održavanje bilo ne adekvatno zbog visoke cene radova putem uobičajenih pristupa poput postavljanja skela i sličnih skupih rešenja.

RAD SA UŽETA (ROPE ACCESS)

  Rad sa užeta (ROPE ACCESS) je tehnologija pristupa nepristupačnim radnim pozicijama speleo,alpinističkim tehnikama i opremom. Rad sa u...